Ke stažení
Kontakt za iniciativu
Magdaléna Černá
PR Centra LOCIKA
+420 722 906 323
magdalenac@centrumlocika.cz
Představte si svět, ve kterém se každé dítě může cítit doma bezpečně. První krok k tomu můžeme společně udělat již letos. Brzy se v parlamentu bude hlasovat o zákonu, který má označit jakékoli tělesné tresty na dětech za nepřijatelné. Máme ale jistotu, že bude přijat, když 63 % českých rodičů stále tělesné tresty ve výchově svých dětí používá? Dejte svým politikům vědět, že si naše děti zaslouží lepší budoucnost!
Zanechávají jizvy především na duši. I zdánlivě nevinné facky a pohlavky učí dítě, že násilí od toho, kdo nás má rád, je v pořádku. A právě tento postoj může později vést k domácímu násilí nebo jiným škodlivým vztahům.
48 dětí zemřelo v důsledku násilí za posledních 9 let. 900 dětí má trvalé následky. A 10 tisíc děti muselo vyhledat pomoc psychologa. To nejsou čísla, která můžeme ignorovat. To je realita, kterou musíme změnit.
Po odeslání podpisu Vám na uvedený e-mail dorazí žádost o potvrzení, že jste se k výzvě opravdu připojili Vy. Nezapomeňte, prosím, tento e-mail potvrdit. Jedině tak se Váš hlas započítá! Děkujeme.
Zkontrolujte i záložky Promoakce a Aktualizace ve svých e-mailových schránkách.
Chceme, aby Česká republika byla místem, kde všechny děti mají právo na dětství bez násilí. Aby v rodině ani jinde nebylo tolerováno týrání, zanedbávání, zneužívání či jiné formy násilí včetně jakýchkoli tělesných trestů. Zatím tomu tak bohužel není.
Proto chceme:
Pokud chcete i Vy pro děti v České republice DĚTSTVÍ BEZ NÁSILÍ, podpořte tuto výzvu, připojte se pomocí formuláře pod tímto textem.
Kdo všechno už výzvu podpořil?
Za posledních 9 let zemřelo v rodinách na následky násilí 48 dětí, 900 jich mělo trvalé zdravotní následky a přes 18 tisíc potřebovalo péči psychologa. Tato čísla a kritická situace v oblasti sociálně-právní ochrany dětí v mnoha regionech jasně ukazují, že již není možné řešení situace dále odkládat.
Přestože jednotlivé kroky k ochraně dětí před násilím v rodině jsou jasné, logické a zavazuje nás k nim celá řada vládních i mezinárodních dokumentů, jejich realizace v České republice vázne.
Používání tělesných trestů ve výchově u dětí zvyšuje riziko agresivního a rizikového chování a psychických problémů. Zhoršuje také jejich vztah s rodiči, vede k nadužívání návykových látek, neúspěchu ve škole, k potížím ve vztazích, s autoritami, výběru agresivního partnera v dospělosti a ke zdravotním obtížím včetně zhoršení duševního zdraví. Tělesné tresty děti učí, že násilí je přijatelným způsobem řešení konfliktů nebo prostředkem k dosažení svých cílů a přání. Násilí se pak ve společnosti rozvíjí ve všech podobách.
Leták: Jak vychovávat děti bez tělesných trestů
Leták: Co dělat, když... nechci ve výchově používat tělesné tresty a ponižování
Leták: Co dělat, když... někdo ubližuje dítěti
Leták: Sebepoškozuji se... Co teď?
Leták: Moje dítě se sebepoškozuje... Co teď?
Leták: Sexualizované násilí na dětech
Potřebujete pomoct, poradit nebo podpořit v tom, jak děti vychovávat bez tělesných trestů?
PROGRAMY PRO RODIČE
VÝCHOVA BEZ NÁSILÍ – https://ilom.cz/kurz/vychova-bez-nasili/
TRIPLE P – https://triplep.cz
VIDEOTRÉNINK INTERAKCÍ – https://www.spin-vti.cz/
PORADENSKÁ LINKA Centra LOCIKA
601 500 196 (Po-Čt 9-12)
poradna@centrumlocika.cz (odpověď do 5 pracovních dnů)
Kompletní seznam najdete v dokumentu ZDE.
VÝZKUMY:
Gershoff, E. T. (2002). Corporal punishment by parents and associated child behaviors andexperiences: A meta-analytic and theoretical review. Psychological Bulletin, 128(4), 539–579.
Gershoff, E. T., & Grogan-Kaylor, A. (2016). Spanking and child outcomes: Old controversies andnew meta-analyses. Journal of Family Psychology, 30(4), 453–469.
Felitti, V., & Anda, R. (2010). The relationship of adverse childhood experiences to adult medicaldisease, psychiatric disorders and sexual behavior: Implications for healthcare. In R. Lanius, E.Vermetten, & C. Pain (Eds.), The Impact of Early Life Trauma on Health and Disease: The HiddenEpidemic (pp. 77-87). Cambridge University Press.
Felitti, V. J., Anda, R. F., Nordenberg, D., Williamson, D. F., Spitz, A. M., Edwards, V., Koss, M. P., &Marks, J. S. (1998). Relationship of childhood abuse and household dysfunction to many of theleading causes of death in adults: The Adverse Childhood Experiences (ACE) Study. AmericanJournal of Preventive Medicine, 14(4), 245–258.
Kaščáková, N., Fürstová, J., Šolcová, I. P., Heveriová, M., Heveri, M., Hašto, J., & Tavel, P. (2018). DOTAZNÍK ŽIVOTNÍCH STRESORŮ (LSC-R): VÝSKYT STRESOROV U DOSPELÝCHOBYVATEĽOV ČR A SÚVIS SO ZDRAVÍM. Československá́ psychologie, 62, 80–99.
WEBOVÉ STRÁNKY PRO RODIČE:
Heroine: Máme jako společnost zasahovat do výchovy cizích dětí?
End Violence: Mezinárodní iniciativa pro zastavení násilí na dětech
End corporal punishment: Výzkumy mezinárodní iniciativy pro zastavení násilí na dětech
Raising children: Australský web s tipy pro rodiče
Rada Evropy: Raise your hand against smacking! Your hands should nurture, not punish
LITEATURA PRO RODIČE:
MEZI SOUDY (2024). Nepřijatelnost tělesného trestání dětí. Online. Praha: Ministerstvo spravedlnosti České republiky.
Gueguen, C., & Ansembourg, T. d'. (2014). Cesta ke šťastnému dětství: empatická výchova ve světlenejnovějších poznatků o mozku a emocionálním vývoji dítěte. Rybka.
Mik, J., & Teml-Jetter, S. (2020). Maminko, nekřič!: jak zkrotit emoce a porozumět dětem. Grada.
Perry, B. D., Winfrey, O., & Bartošková, L. (2023). Co se ti stalo?: rozhovory o traumatu, psychickéodolnosti a uzdravení. Portál.
VIDEA:
LIFEE.CZ - Série "Škoda facky, která padne" - rozhovory o nepřijatelnosti tělesných trestů (hosté ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová, psycholog Radek Ptáček a herečka Veronika Arichteva)
EMPATICKÁ VÝCHOVA aneb škoda každé rány, které padne - Konference Centra LOCIKA
DĚTI JSOU TAKY LIDI - Rozhovory "Svou cestou": O důležitosti práce s emocemi s Janou Kubíčkovou
DVTV – Rozhovor s ředitelkou Centra LOCIKA Petrou Wünschovou o nepřijatelnosti fyzických trestů, o iniciativě Dětství bez násilí.
PODCASTY:
Slušný vychování - podcast Radia Wave o tom, proč bijeme svoje děti
Podcast 13 hříchů rodičovství: 3. epizoda - Dětská strana facky
Rodičovská posilovna – https://rodicovskaposilovna.cz/podcasty/
MEZISOUDY: Podcast Kanceláře vládního zmocněnce o mezinárodní judikatuře lidských práv. Díl #11 se s ředitelkou Centra LOCIKA Petrou Wünschovou věnuje výchově bez fyzických trestů.
Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.
Zde najdete výběr nejčastějších dezinformací ohledně násilí na dětech. Všechny odpovědi najdete v dokumentu k přečtení a ke stažení ZDE.
Nikoliv. Nepřijatelnost tělesných trestů bude ukotvena v občanském zákoníku, kde není žádná sankce ani postih, pouze je jasně stanovená společenská norma, co je a co není společensky přijatelné/slušné chování. Samozřejmě pokud rodič bude dítě bít způsobem, že to dosáhne intenzity trestného činu, hrozí mu trestní stíhání, stejně jako je tomu dnes.
V České republice vyrůstají děti stejné jako v okolních státech. Nedomníváme se, že je třeba je vychovávat speciálně jinak než ty ostatní v Evropské unii. Naopak „svérázná česká výchova“ založená na vysoké toleranci k alkoholu a násilí v blízkých vztazích jim může komplikovat budoucnost a úspěšnost v životě. Chceme vychovávat děti, které v Evropě obstojí a nebudou se od ní izolovat.
Neexistují zlobivé děti, existuje pouze nežádoucí chování. Správnému a žádoucímu chování se děti učí v největší míře v rodině – pozorováním chování rodičů a výchovnými prostředky rodičů. „Pár na zadek“ naopak to u dětí zvyšuje pravděpodobnost problémového chování. Čím více tělesných trestů, tím náročnější chování dítěte. Děti, na které nic jiného než „pár na zadek“ neplatí, jsou nejčastěji děti bité, které si na tělesné tresty již zvykly a otupěly a nedůvěřují dospělým. Každé dítě potřebuje lásku, pozornost, klid, bezpečí a vymezení hranic tak, že jim vysvětlíme chování, které od nich očekáváme a význam tohoto chování. Toto platí pro všechny děti.
Naopak - škoda každé rány, která padne. Je to pro dítě velmi silný signál, že i ti nejbližší mu mohou ublížit, že jim nelze plně důvěřovat, že je na místě mít z nich strach a své chování před nimi tajit. Tělesné tresty nemají dlouhodobý pozitivní účinek, neučí děti, jak dělat věci jinak, pouze učí dítě tomu, že ublížit druhému je v pořádku a je to prostředek k tomu zajistit si, co chci. Je dokázané, že děti se nejvíce učí nápodobou a přirozeným vzorem pro ně jsou rodiče. Pokud nechcete, aby se jednou dítě domáhalo svého agresivním způsobem, je lepší to také nedělat.
Nic jako oprávněný pohlavek/přiměřený tělesný trest neexistuje… Tělesné tresty sice v daný okamžik fungují, ale mají často krátkodobý účinek. Nevedou ke zvnitřnění daného pravidla, ale ke strachu a snaze vyhnout se dalšímu trestu v přítomnosti rodiče. V nepřítomnosti rodiče však dítě často může pokračovat v nežádoucím chování, protože bez vysvětlení významu pravidla neví, proč by žádoucí chování mělo uplatňovat. Víme také, že uplatňování i mírných tělesných trestů může u dětí vést k negativním důsledkům jako jsou potíže se sebepojetím, důvěrou i obtížemi v oblasti zvládání stresu, vede často i ke zvýšené agresivitě, horší školní úspěšnosti atp.. Tělesné tresty zároveň děti obírají o příležitost učit se konstruktivně řešit problémy a možnost naučit se zacházet se svými emocemi (pohlavek je nenaučí, jak zachovat v problémové situaci klid a jak ji příště vyřešit).
Je pravda, že pro zdravý vývoj dětí je důležité nastavení hranic, které pomáhají dětem se ve světě orientovat a vytváří pocit bezpečí... Je proto důležitou úlohou každého rodiče nastavovat a důsledně trvat na jasných výchovných pravidlech, vysvětlovat dětem, co se od nich očekává a co bude následovat, pokud pravidla nebudou dodržovat. Pro to, aby výchova byla efektivní, ale nemusí následovat trest a už vůbec ne trest fyzický. Pro většinu dětí (především v mladším školním věku) je nejhorším trestem, když vidí, že rodiče zklamaly nebo rozzlobily. Mnohem lepší je dětem ukázat dopady porušení pravidla a naučit je situace zvládat jinak. Ale děti se nejvíce učí ne tím, co jim říkáme, ale tím že napodobují chování svých nejbližších - tedy rodičů. Být jim dobrým příkladem je proto nejúčinnější způsob výchovy. A ukázat dítěti, proč je důležité hranice dodržovat a společně najít řešení, jak příště situaci vyřešit jinak, je to, co buduje důvěru a pevné vztahy mezi rodiči a dětmi. Rodič by jim měl být vzorem a svým příkladem učit děti zdolávat překážky a náročné situace.
Věříme, že z vás i navzdory uplatňování tělesných trestů ze strany vašich rodičů vyrostl slušný člověk a že máte dobrý vztah se svými rodiči. Všichni to tak ale bohužel nemají. Je spousta lidí, kteří mají opačnou zkušenost. Mnoho z těch, co zažili tělesné tresty od svých rodičů, hovoří o tom, že když je rodiče tělesně trestali, zažívali primárně pocity bolesti, ponížení a pocitu zrady od svých nejbližších. Ve vztahu k jejich rodičům pak pocit důvěry a bezpečí nahradila ambivalence a časté pocitu strachu a nedůvěry, která často přetrvává ve vztazích i do dospělosti.
Ano, násilí na dětech ve formě tělesných trestů je skutečně v mnoha společnostech (včetně té naší) zvykem, který se předává z generace na generaci. Je pravda, že většina z nás se s tělesnými tresty od svých rodičů ještě setkala. Podobně jako např. dříve byla normální dětská práce, praní na valše či vykání rodičům. To ale neznamená, že je to tak správně. Také to neznamená, že další generace musí tělesné tresty dále uplatňovat. Naše společnost se postupně posouvá, proměňuje, máme k dispozici nové poznatky o tom, co lidem prospívá a co jim škodí. Dnes již víme, že násilí, a to ani ve formě menších tělesných trestů jako je facka či pohlavek, dětem rozhodně neprospívá. Naopak může dětem způsobit závažnou psychickou újmu, negativně ovlivnit jejich sebepojetí, vztahy, ale i zdraví či školní úspěšnost nejen aktuálně, ale i v dospělosti. Také dnes již víme, že rodič, který chce dobře vychovat své děti, aby byly zdravé, slušné a ve světě úspěšné, má větší šanci svého cíle dosáhnout, když bude děti vychovávat bez tzv. „běžného výchovného násilí“, tedy jakýchkoliv tělesných trestů.
Materiály Centra LOCIKA, které se věnují výchově dětí bez tělesných trestů.
Každé dítě má právo žít v rodině bez násilí. Přidejte se a podpořte další dětské příběhy bez násilí. Děkujeme!
Magdaléna Černá
PR Centra LOCIKA
+420 722 906 323
magdalenac@centrumlocika.cz