Bubnovačka je pro vás skvělou příležitostí, jak s žáky otevřít téma násilí v rodině a poskytnout jim kontakty, kam se obrátit v případě potíží. Můžete využít balíček s materiály pro preventivní program, který připravily dětské psycholožky Centra LOCIKA na míru žákům prvního a druhého stupně. Zapojte se už teď!
BUBNOVAČKA 2024 JE ZA NÁMI!
Do akce se zapojilo přes 156 000 účastníků a 1200 škol a školek z celé republiky! Podívejte se na sestřih z loňského ročníku!
1. VYPLŇTE PŘIHLÁŠKU: Dejte vědět, že se zapojíte - a my vás přidámedo mapy účastníků letošní Bubnovačky.
2. ZABUBNUJTE S DĚTMI: Bubnujte kdekoliv - v tělocvičně, na dvoře, nebo samostatně ve třídách. Řekněte dětem, proč bubnují, udělejte si preventivní hodinu. Materiály a další aktivity naleznete v sekci "Preventivní program".
3. SDÍLEJTE VAŠE VÝKONY V DEN BUBNOVAČKY! Fotky a videa přidejte do FB události "Bubnovačka: Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet!". Informace o účasti můžete vyvěsit i na webové stránky školy a na sociální sítě. Nezapomeňte označit @centrumlocika a použít hashtag #Bubnovacka2025 a #detstvibeznasili.
Z kapacitních důvodů nám prosíme neposílejte videa a fotky na e-mail, děkujeme.
NEHODÍ SE VÁM DATUM? ŽÁDNÝ PROBLÉM! I tak se můžete zúčastnit a podpořit dětství bez násilí. Preventivní hodinu a bubnování můžete přesunout na jiný den. Fotky a videa stačí zveřejnit do Facebookové události či na sociální sítě školy.
ODPOVĚDI NA NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY SPOJENÉ S ORGANIZACÍ AKCE:
PREVENTIVNÍ PROGRAM PRO ŠKOLY
Samotné akci by měla předcházet informace, proč děti bubnují. Cílem programu je uvést žáky do tématu násilí v blízkých vztazích a informovat je o tom, co se pod pojmem násilí skrývá. Ukázat jim, že téma násilí v blízkých vztazích není tabu a že násilí není v pořádku.
Řekněte dětem, že když se necítí dobře, pomůže si o tom s někým promluvit. Zdůrazněte, že žádná forma násilí není normální a nikdo by ji neměl zažívat.
Navštivte stránkywww.detstvibeznasili.cza promluvte si s dětmi o tom, co mohou dělat, když se necítí doma (ve třídě) dobře, nebo si něčeho všimnou na kamarádovi.
Předejte dětem informaci o Chatu Dětství bez násilí, kde mohou s odbornými pracovníky hledat možnosti a řešení jejich situace.
Můžete si projít i náš instagramový účet @centrumlocika, kam přidáváme různé infografiky týkající se násilí, traumatu, psychické pohody a dalších témat.
PREVENTIVNÍ PROGRAM PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY
Letos se bude bubnovat i ve školkách! Bubnovačka 2024 přinesla novinku: preventivní program přímo pro mateřské školy zaměřený na prevenci násilí v blízkých vztazích. Cílem programu je děti úměrně k jejich věku uvést do tématu násilí a vysvětlit jim, jaké chování vzhledem k druhým (ale i k nim samotným) je v pořádku a které nikoliv.
Násilí v blízkých vztazích se nevyhýbá školnímu prostředí, pro mnoho dětí je to totiž místo, kam mohou utéct od problémů, které zažívají doma. Centrum LOCIKA proto připravilo sérii příspěvků od odborníků různých specializací, které mají pomoci učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům při řešení násilí v rodině žáka. Celá série Nebuď na to sám - odborník odpovídá je už teď k poslechu na Youtube a na Spotify.
Dvoudenní kurz je určený pedagogickým pracovníkům prvního a druhého stupně základních škol. Po jeho absolvování budou umět dítě ohrožené násilím v rodině rozpoznat, budou znát pravidla komunikace s tímto dítětem, bezpečně budou znát postupy a způsoby i právní rámec dalšího postupu v rámci multioborové spolupráce i spolupráce s rodiči.